O mne

Behaj a podeľ sa o svoje rady a skúsenosti

Tento blog nemá ambíciu byť odbornou publikáciou o bežeckých tréningoch pre výkonnostných bežcov, tých je na webe aj v knihách dosť. Skôr chcem na základe vlastných skúsenosti odovzdať nejaké rady začínajúcim a stredne pokročilým bežcom, prípadne tých, čo sa pri behaní trápia, trochu motivovať, prípadne upozorniť na chyby, ktoré robia. Zároveň tieto moje príspevky neberte ako zaručené plány, ktoré platia na každého. Ich cieľom je skôr vytvoriť komunitu bežcov a spriaznených duší, ktorí sa zapoja do diskusie a taktiež svoje skúsenosti a rady posunú druhým.

Peter Cagáň

Duatlon v Trenčianskych Tepliciach 1996

Šport bol mojím koníčkom už od malička. Okrem sledovania mnohých športov som ako žiak aktívne súťažil napríklad v tenise, stolnom tenise, futbale, no aj keď som odjakživa súťaživý typ, tak bez väčších úspechov (ak nerátam titul majstra okresu v lúštení krížoviek, nejaké diplomy v stolnom tenise a víťazstvo v športovej vedomostnej súťaži). Na strednej škole ma to viac začalo ťahať k bicyklu, založil som cykloturistický krúžok, začal pretekať v cyklorallye a na nejakých rôznych menších cyklistických pretekoch a prišlo aj pár pódií a víťazstiev (napr. víťazstvá v pretekoch Dolný Kubín – Slaná Voda, v časovke na Okolo Tatier alebo v Hornonitrianskej cyklorallye). Popri tom som aj behal, no okrem pár účastí na behu Devín – Bratislava a regionálnych pretekoch bez výraznejších úspechov. Mojou doménou bola všestrannosť, okrem titulu majstra školy v šplhu som na vysokej škole v Žiline hrával basketbal za univerzitný tím. Mojou najväčšou pasiou však nebolo dávať koše (hoci trojky som strieľal slušne), ale keď som v obrane ubehal a uštval súperovho tvorcu hry.

To ma postupne začal lákať duatlon (lákal ma aj triatlon, ale plávaniu som sa nikdy nevenoval a pár triatlonov, čo som absolvoval, bolo nie plávanie, ale skôr kúpanie + za tým modelovaný tréning na duatlon). Bol som jedným zo spoluzakladateľov oddielu 3klub Slovan Bojnice, ktorý sa po roku pretransformoval na samostatný klub 3klub Prievidza. Postupne som sa prepracoval do širšej slovenskej duatlonovej špičky, hlavne na stredných a dlhých tratiach, keďže z cyklistiky som mal dobrý základ a 200-300 kilometrové jazdy mi nerobili problém a bol som omnoho lepší cyklista ako bežec. Väčšinou som sa pohyboval okolo 10. miesta, párkrát som stál aj na pódiu. Po asi siedmich rokoch absolvovania takmer všetkých pretekov Slovenského pohára postupne prišla strata motivácie prameniaca z toho, že sa povolil drafting (jazda v háku) a z duatlonu už nebol čisto individuálny šport, ale taktické preteky a lepší bežci, ktorých som si v cyklistike dotiahol do druhého behu, ma v závere oddýchnutí obehli. Absolvoval som aj mnoho behov a pár maratónov, ale tie väčšinou iba unavený na záver sezóny, tak iba v jednom som sa dostal pod 3 hodiny. V roku 1998 som si dal “ročnú” pauzu na oddych od pretekov, venoval som sa ako tréner aj príprave iných pretekárov, či ako kondičný tréner som trénoval tenistov. A tá pauza sa trochu natiahla…

Potom som sa viac venoval rodine, hudbe a hudobnej publicistike. Športu som sa venoval iba sporadicky – cyklistke rekreačne, behu vôbec – až do roku 2012. Postupne som sa do toho začal dostávať, na čas som sa pridal aj k prievidzskému klubu 3athletics. Paradoxne som si teraz namiesto bicykla viac obľúbil beh. Aj vďaka väčšej slobode, menšej časovej náročnosti a aj zvýšenému počtu áut a správaniu vodičov na cestách. Založil som aj Hornonitriansku bežeckú ligu, po menšom útlme som ju vlani chcel znovu oživiť, no lockdowny a zákazy nám väčšinu pretekov zrušili.

Momentálne ma to ťahá hlavne k ultra behom v prírode. Keďže kultúrna scéna, kde takmer dve dekády pôsobím, je posledný rok v nútenom útlme, je tak viac času na tréningy – hlavne cez víkendy. Svoje skúsenosti, ktoré som počas svojej športovej kariéry nazbieral, chcem prostredníctvom rád odovzdať aj ďalším záujemcom o šport – hlavne o beh. Viacero známych a kamarátov videlo, že pravidelne behám a chcelo odo mňa mnoho rád. Keďže som sa chcel vyhnúť opakovaniu tém a rád, vznikol tento blog a verím, že si nájde svojich čitateľov.