Dva roky v obuvi Mizuno – test piatich modelov bežeckých topánok

Posted by

V úvode podotýkam, že tieto konkrétne modely sú vyše 2 roky staré, takže už sa k nim v obchode asi nedostanete. No všetky modely sa stále vyrábajú, po miernych inováciách majú čísla v hierarchii už vyššie. K tejto japonskej značke (hoci všetky sú vyrobené vo Vietname) som prešiel spontánne na základe pozitívnych skúseností viacerých bežcov – aj v kombinácii s dôverou v japonskú precíznosť a spoľahlivosť. Nie je to žiadna promo recenzia na objednávku predajcu alebo značky. Tri z piatich kusov sa ku mne dostali na základe toho, že pôvodným majiteľom nesadla veľkosť, takže za dobrú cenu sa ku mne dostala špičková obuv. Inak sú to väčšinou modely zo strednej cenovej triedy s cenou v priemere okolo 80 € – čerstvé modely stoja niečo nad 100 €, staršie vo výpredajoch aj okolo 60 € . Všetkých 5 modelov je so série Wave, ktorá využíva technológiu medzipodrážky so zvlneným plastom, ktorý okrem tlmenia prispieva aj k stabilite topánok.

Mizuno Wave Rider 22

Zameranie: cesta – univerzálne, ideálne na objemové, tempové tréningy, zvládnu aj intervaly a ľahšie traily po suchých a spevnených cestách.

Mizuno Wave Rider 22

Pri cestnej obuvi preferujem z hľadiska tlmenia strednú cestu. Model Rider však aj napriek strednému tlmeniu, ktoré prináša dostatok komfortu na dlhých behoch po asfalte a spevnených cestách nestráca odpich pri rýchlejších behoch. Robí to tak z neho nanajvýš univerzálny model, ktorý nemá výraznejšie slabiny prakticky na každom povrchu a pri každom type tréningu, či pretekov. Poskytujú dostatok komfortu pri viachodinových cestných behoch, no pritom nestrácajú “odpich” ani pri rýchlejších úsekoch. Zvršok je vzdušný, po premoknutí alebo neplánovanom skoku do kaluže pomerne rýchle preschne. Odbehol som v nich v pohode aj pár dlhších trailov na spevnených zvážniciach, no na exponovanejší kamenistý a blatistý terén nie sú stavané vzhľadom k odľahčenému výrezu pod „podkovou“ na päte, kde sa drží blato a kamienky. Momentálne majú odbehnutých takmer 1300 km a jedinými znakmi opotrebovania sú minimálne zošúchaný dezén na podrážke a pár roztrhnutých nitiek na vrchnej sieťovine v prednej časti zvršku.

Hmotnosť: 283 g, drop: 12 mm

Moje hodnotenie: 10/10

Mizuno Wave Shadow 2

Zameranie: cesta – ľahké topánky, ideálne na intervalové a tempové tréningy, preteky

Mizuno Wave Shadow 2

Odľahčený mladší brat modelu Rider. Topánky sú stavané na minimálnu hmotnosť, takže tlmenie medzipodrážky aj ochrana špičky sú zrazené na znesiteľné minimum. Odbehol som v nich všetky cestné preteky v dĺžke od 3 km až po maratóny, virtuálne kontrolné behy a niektoré tempové a intervalové tréningy. Sú ľahké, takže nepredstavujú na nohách takmer žiadnu záťaž. Tlmenie je minimálne a drop oproti Riderom nižší, čo znamená lepší cit a kontrolu dopadu a odrazu a prirodzené eliminovanie tvrdého dopadu cez pätu. Dá sa v nich odbehnúť aj maratón, no pod bruškom v tretine chodidla v mieste najexponovanejšieho kontaktu chodidla s asfaltom to po troch hodinách vďaka treniu už bolo na hranici pľuzgiera. V tréningoch som to eliminoval výmenou vložky za hladšiu a mäkšiu  gelovú vložku a originálnu tenkú ľahkú som si nechával iba na preteky.

Stav topánok sa po necelých 400 kilometroch príliš oproti novým nezmenil, nejavia žiadne výraznejšie známky opotrebovania.

Hmotnosť: 265 g, drop: 8 mm

Moje hodnotenie: 9/10

Mizuno Wave Ultima 11

Zameranie: cesta – objemové tréningy, voľné behy

Mizuno Wave Ultima 11

Ultima sú topánky s podobnou stavbou ako model Rider, no vyznačujú sa väčším tlmením, hrubšou a mäkšou vložkou a sú viac polstrované v oblasti členku a achilovky. Vzhľadom k o niečo vyššej hmotnosti, ktorá je daňou za pohodlnejší a mäkší dopad, sú vhodné skôr na pomalšie dlhšie behy a regeneračné výklusy. Tlmia tak trochu otrasy pri dopade a ocenia ich aj bežci, ktorí majú nejaké to kilo nadváhy. Daňou za komfort je tak logicky trochu lenivý odpich, takže na rýchle intervaly nie sú veľmi vhodné. Po odbehnutých 600 kilometroch je jediným znakom opotrebovania jemné predratie z vnútornej strany v oblasti achilovky. Je to zrejme daň za mäkšie a menej fixované obopnutie päty a členka, ktoré majú potom viac vôle a pri dopadoch sa jemne hýbu.

Hmotnosť: 320 g, drop: 12 mm

Moje hodnotenie: 8/10

Mizuno Wave Daichi 4 Gore-Tex

Zameranie: trail – s membránou

Mizuno Wave Daichi 4

Napriek tomu, že Mizuno nepatrí k značkám, ktoré sa špecializujú na traily a terénne behy, po dobrých skúsenostiach s cestnými som vyskúšal aj terénne modely. Viacerí bežci ma od toho odrádzali a odporúčali mi skôr tradičné trailové značky, dal som im však šancu.

Daichi som si vybral v nepremokavej Gore-Texovej verzii s podrážkou Michelin. Podrážka je silnou stránkou topánok, hoci prvý dojem z nich bol, že sú na trail dosť tuhé a málo poddajné. Po pár behoch som sa s nimi skamarátil a odbehol som v nich väčšinu dlhých ultra trialov, hoci na stovku, kde sa bežalo dosť po skalách, kameňoch a asfalte, som si kvôli komfortu doprial navyše ešte jednu vložku. Na trail majú pomerne vysoký drop, no napriek tomu je topánka dostatočne stabilná aj v ťažšom teréne. Grip majú dobrý aj na blate aj na snehu. Najväčšou slabinou je zvršok v prednej časti, v mieste ohybu sa predral. Po malej „operácii“ v oprave obuvi a „transplantácii kože“ mi ich ešte za cca 6 € vzkriesili. Majú odbehnutých vyše 1100 km, no podrážka je stále vo výbornom stave, verím, že zvršok ešte po reparácii nejakých 500 km vydrží.

Hmotnosť: 320 g, drop: 12 mm

Moje hodnotenie: 8/10

Mizuno Wave Ibuki 2

Zameranie: trail – bez membrány

Mizuno Wave Ibuki 2

Hoci Ibuki sú topánky určené na trailové behy, dezén je netradičný a trochu kompromisný a umožňuje aj o niečo dlhšie prebehy po asfalte ako bežné „agresívne“ trailové podrážky. Grip je celkom dobrý aj na blate, no v miestach dopadov sa dezén derie rýchlejšie ako pri modeloch Daichi. Vnútorný komfort je dobrý a bezproblémový. Na žiadnom mieste sa netvorili pľuzgiere. Stabilita však nie je ich silnou stránkou, spomedzi testovaných topánok sa mi práve pri týchto najčastejšie noha vyvrtla smerom von. Topánky na nohe pôsobia trochu ťažkopádne, majú aj pár gramov navyše. A to aj napriek tomu, že zvršok je zo vzdušnej sieťoviny. To je síce dobré z hľadiska vetrania nohy, no pri behu v prašnom teréne vyzerali nohy a ponožky, ako keby som bežal bosý po uhlí. Vonkajšia strana je z časti pogumovaná a spevnená a drží dobre, no vnútorná je nechránená a tam sa zvršok v prednej časti v miestach ohybov po necelých 500 km predral. Pôvodné šnúrky sú taktiež slabinou, ťažko sa uťahujú a aj po silnom utiahnutí majú tendenciu sa rozväzovať.

Ibuki 2 sú najmenej vydarené z modelov, ktoré som vyskúšal a ako jediné spomedzi testovaných by som v týchto modelových radách bežcom neodporúčal. Uvidíme, s akými vylepšeniami prídu v novších sériách a či sa vyvarovali spomínaných nedostatkov.

Hmotnosť: 320 g, drop: 10 mm

Moje hodnotenie: 5/10

Postrehy na záver

Týchto 5 modelov tvorí iba časť sortimentu bežeckých topánok Mizuno. Je to značka, ktorá patrí hlavne v obuvi určenej na cestu medzi absolútnu špičku. Ocenia ju hlavne bežci s neutrálnym došľapom, ktorým technika dopadu a odrazu nerobí problém a majú ju zažitú. Odmenou im je potom pohodlie pri dopade a dobrá trakcia pri odraze.  Možno sa budú zdať tvrdé pre tých, čo sa s technikou trápia a behajú cez päty. Ich podrážky sú však prakticky nezničiteľné.

Pri trailovej obuvi je slabinou zvršok, ktorý má pri záťaži oproti podrážke a dezénu kratšiu životnosť. Ako však pozerám na nové modely, mám dojem, že so zvrškom pracujú a inovujú ho aj s použitím moderných materiálov. Celkom mi nesadli ani originálne vložky v topánkach, tie si podľa dĺžok, typov behov a tréningov v kombinácii s ponožkami rôzne obmieňam.

Ak si objednávate veľkosť bez vyskúšania “na blink”, treba počítať s tým, že Mizuno má topánky zhruba o pol čísla väčšie, ako väčšina značiek s tou istou veľkosťou. Možno so značkou Asics je to číslovanie veľkostne porovnateľné.

Vo fotogalérii si môžete pozrieť okrem promo fotografií aj momentálny stav každého modelu po nabehaných kilometroch.

Niektorí distribútori značky Mizuno:

Mizuno Store

Dynasport Prievidza

Sportos.sk

Baboš Sports

Peter Cagáň – facebook.com/peter.cagan – facebook.com/behaj.net –  www.strava.com/athletes/petercagan

2 comments

  1. Dobré zhrnutie! Ja som taktiež Mizuno “positive”. Moja história:
    1. Wave Rider 20 GTX – 1000km a boli úplne v pohode, ešte dlho som ich nosil.
    2. Wave Ultima – 950km a taktiež v pohode. Stále ich nosím, teda už v nich iba chodím ale aj tak super.
    3. Wave Rider 24 – aktuálne 170km, aktívne používam hlavne na dlhšie behy a opäť, len spokojnosť.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s