10 – Začíname s behom 3 (Došľap, držanie tela)

Posted by

Možno sa vám bude zdať, že sa niektoré časti môjho blogu čiastočne prelínajú alebo opakujú. Beh (ale aj viaceré športy) predstavujú komplex činností, ktoré nemôžu fungovať jedna bez druhej a vzájomne sa ovplyvňujú. Preto sa niektorým problematikám venujem vo viacerých dieloch – raz okrajovo, raz podrobnejšie. V tejto časti si (opäť aj s pomocou videí Josefa Švermu) preberieme spôsob dopadu nôh na zem a to akým spôsobom to vplýva na ekonomiku vášho a behu a zároveň aj na zdravotný stav vašich nôh.

Došľap

Kontakt našich nôh so zemou a spôsob a uhol pod akým uhlom dopadajú, je jedným z najdôležitejších prvkov bežeckej techniky. Spomínal som, že pri dobrej technike sa nemusíte obávať ani dlhších behov po asfalte. Základným aspektom je to, že sa musíme naučiť tlmiť dopady prostredníctvom najlepšieho tlmiaceho systému – našich chodidiel a nespoliehať sa na podrážku a tlmenie bežeckých topánok. Zrejme väčšina z nás pri prvých bežeckých pokusoch behala tak, že dopadala na pätu. Vtedy sme odkázaní na tlmenie nárazov prostredníctvom podrážky našej obuvi. Na ani tá najmäkšia a najpružnejšia podrážka nie je všemocná a všetky otrasy sa prenášajú od členkov do kolien aj bedrových kĺbov. Hlavne kvôli tomu, že pri dopade na pätu svoj pohyb vpred brzdíme a odpor a následný otras sa prenáša od členkov, cez koleno do bedier a až na chrbticu. Dopad na špičky je z hľadiska tlmenia lepší, tu však začnú pre zmenu omnoho viac trpieť achilovky, ktoré sú stavané na krátke rýchle behy a odrazy, ale nie na dlhodobé zaťaženie a namáhanie. Najvýhodnejším je tak dopad, kedy celou plochou chodidla stlmíme náraz a dopadáme približne na stred chodidla. Opäť to bude názornejšie vysvetlené vo videu.

 Dopad na špičku, pätu alebo stred chodidla? (YouTube Josef Šverma)

V prípade dopadu však nezáleží iba na ktorú časť chodidla dopadáme, ale aj pod akým uhlom a či je ten dopad pred osou alebo za osou nášho ťažiska. Znie to možno trochu zložito, ale po pozretí videa zistíte, že je to jednoduchá geometria a fyzika. Mali by ste aj vy zistiť spôsob, akým spôsobom aj vy dopadáte a odrážate sa. Je na to viacero spôsobov. Jedným z nich je napríklad pozrieť sa na podrážku vašich bežeckých topánok a zistiť, kde je podrážka najviac zodratá. Ak je to v oblasti päty, tak je najvyšší čas pozrieť sa na vašu techniku. Zároveň podľa zodratých vonkajších alebo vnútorných častí topánky zistíte, či máte sklon k supinácii, pronácii alebo je váš došľap neutrálny. (Tomu sa budeme venovať pri kapitole venovanej výberu obuvi). V dnešnej dobe mobilov s kamerami je to otázkou pár minút, ak nájdete obetavého kamaráta, ktorý počas behu nahrá na video váš beh (najlepšie najprv zboku z paralelne jazdiaceho auta, potom odzadu alebo spredu). Na videu aj bez odborníka uvidíte vašu techniku a ľahko ju porovnáte s modelovými situáciami na týchto videách.

Brzdíte pri každom kroku?  (YouTube Josef Šverma)

Technika vášho behu sa dá zmeniť. Najlepšie je zlozvyky odhaliť čo najskôr. Prvé týždne si dávajte pozor na dopad vašich nôh, po pár týždňoch sa vám tie činnosti zautomatizujú a o pár mesiacov už môžete behať omnoho úspornejšou a k nohám šetrnejšou metódou. Pri každom náznaku bolesti po tréningu (či na druhý deň) skúste najprv sami nájsť príčinu, kde ste urobili chybu. Či to bol priveľký nárast kilometrov za týždeň, nedostatočný odpočinok medzi behmi, jednotvárne bežecké aktivity bez strečingu a kompenzačných cvičení, opotrebovaná alebo zodratá obuv (tej sa budeme venovať  ďalších častiach), či nesprávna technika. Ak sami neprídete na to, prečo bolesť vznikla, skúste osloviť fyzioterapeuta alebo ortopéda v okolí. Možno nejaké radi vám dajú aj skúsení bežci, ak sa s problémom zdôveríte v bežeckých komunitách, no nezanedbávajte problémy a riešte v prvom rade príčinu bolesti, nesnažte sa iba bolesť utlmiť analgetikami.

Beh je činnosť, ktorá by pri správnom vykonávaní nemala prinášať bolesť, práve naopak – mala by prinášať do vášho života radosť.

Držanie tela

Opäť sa dostávame aj k otázke držania tela. Nie nadarmo apelujem pomaly v každej časti, aby ste nezanedbávali posilňovanie trupu a svalov chrbta a brucha. Pretože telo je aj pri behu komplexný celok a nebehajú iba nohy, ale v podstate celé telo. Svaly trupu sú práve tie, ktoré držia vaše telo vo vzpriamenej polohe a v správnom uhle.

Máte správne držanie tela?  (YouTube Josef Šverma)

Peter Cagáň – facebook.com/peter.cagan – facebook.com/behaj.net –  www.strava.com/athletes/4976771

Najbližší diel: Výber bežeckej obuvi

2 comments

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s