7 – Bežecká motivačná literatúra 1 (ultra behy)

Posted by

Motivácia je základom tréningov a chuti do nich, nielen pri behu, ale v podstate v každom športe a pri každej činnosti závislej od vašej vôle a od prekonávania prekážok. Príbehy bežcov, ktorých životné cesty, ciele alebo úspechy obdivujete a chcete ich napodobniť, bývajú často silným motivačným faktorom. Kníh s takýmito príbehmi a motivačnými radami je neúrekom, tak som aj ja ich prehľad rozdelil na viac častí a do tohto dielu som vybral iba pár z tých, ktoré sú zamerané na ultra behy. Sú to knihy, po prečítaní ktorých sa vám aj vaša maratónska méta 42,195 km bude zdať iba krátkou rozcvičkou. Už pred ich prečítaním som bol rozhodnutý, že mojimi najbližšími bežeckými métami budú behy v prírode s dĺžkou 50 a viac kilometrov, ich prečítanie toto moje rozhodnutie iba potvrdilo.

Christopher McGougall – Stvorení pre beh (Born To Run)

Nedá sa začať inak ako kultovou knihou ultra trailových behov. Kniha, ktorú som pred pár rokmi ako vianočný darček doslova zhltol skôr, ako sa minul štedrovečerný zemiakový šalát.

Kniha Stvorení pre beh je veľkolepým dobrodružstvom plným neuveriteľných postáv, úžasných atletických výkonov, najnovších vedeckých poznatkov a najmä nefalšovanej inšpirácie. Na jeho počiatku stojí jednoduchá otázka: Prečo ma bolí noha? Odpoveď sa autor Christopher McDougall vydal hľadať do kmeňa najväčších bežcov na Zemi, aby sa naučil ich tajomstvá. Pritom odhaľuje, že všetko, čo sme si kedy o behaní mysleli, je lož.

McDougall nás svojím ostrovtipom a bujarosťou vyvedie zo špecializovaných vedeckých laboratórií na Harvarde. Prenesieme sa s ním do rozpálených údolí a na mrazivé vrcholky Severnej Ameriky, kde sa čoraz viac ultrabežcov snaží posúvať hranice svojich možností. Nakoniec sa staneme aj svedkami vrcholových pretekov v Medených kaňonoch. Stvorení pre beh je nevšedná kniha, ktorá vám nielen pohltí myseľ, ale stane sa aj inšpiráciou pre vaše telo. Stačí si uvedomiť, že tajomstvo šťastia vám leží rovno pri nohách. Že ako my všetci, aj vy ste stvorení pre beh.

Linka na knihu: Martinus.sk

Scott Jurek a Steve Friedman – Jedz a behaj (Eat & Run)

Ultramaratónska legenda Scott Jurek (Američan s poľským pôvodom) nám ukazuje vo svojom autobiografickom príbehu, že na to, aby ste sa stali špičkovým vytrvalcom nemusíte mať fyzické predispozície na najvyššej úrovni, ak vám nechýba vôľa a vytrvalosť. Okrem životných príbehov je kniha navyše plná praktických rád s uplatnením dlhoročných vedeckých poznatkov.

Ako bonus, autor končí každú kapitolu vlastným receptom s použitím čisto rastlinných zdrojov, ktoré ukazujú, ako pestré, chutné a energeticky hodnotné takéto stravovanie vie byť. Sám je zároveň dôkazom, že to čo o rastlinnej strave tvrdí, aj naozaj funguje.

Scott Jurek bol v roku 1999 neznámy bežec, ktorý sa ujal vedenia na stomíľovom závode Western States 100. Nikto neveril, že môže v tak rýchlom tempe preteky dokončiť. On ich vyhral, vytvoril traťový rekord a svoju výhru zopakoval ešte šesťkrát za sebou. Dvakrát vyhral 217 km dlhý Badwater Ultramarathon, vedúci cez Údolie smrti a desiatky ďalších maratónov.

Linka na knihu: Martinus.sk

Kým prvé dve knihy nás zaviedli do zákulisia najprestížnejších svetových pretekov a priblížili životy svetových legiend, zvyšné dve knihy sú mi o niečo bližšie. Bežcov ako Štefan Karak a Daniel Orálek stretávate aj na domácich behoch. Vidíte, že sú to bežci ako ktokoľvek z nás a tak ich nevšedné príbehy pre nás pôsobia dosiahnuteľnejšie.

Štefan Karak – Ako som prekonal sám seba

S behom sa dá začať aj vo veku 55 rokov. Hoci sa Štefan Karak rôznym športom v mladosti venoval, impulzom k jeho novému začiatku boli úrazy, zranenia a bolesti chrbtice po päťdesiatke. Ortopéd mu radil, že ak chce plnohodnotne žiť, mal by skončiť so športom a namáhavou prácou. On však urobil pravý opak. Rozum mu našepkal, že jedinou cestou, ako pomôcť chrbtici, je posilňovať chrbtové svalstvo. (Zároveň pekná reklama na minulý 6. diel blogu – Posilnenie trupu a plankové cviky.) Pod stromčekom našiel teleskopické turistické paličky a s ich pomocou začal výstupy na najbližší kopec – na Vtáčnik – 6 km hore + 6 dolu s prevýšením 900 metrov. K tomu pribudli turistické prechody po hrebeňoch slovenských pohorí a od turistiky nebolo ďaleko k behom do vrchu. Patria mu rekordy v počte výstupov na Vtáčnik za 24 aj 48 hodín, čo naznačuje, že čoskoro sa od slovenských pretekov v behu do vrchu prepracoval na ultra vzdialenosti a na jeho konte sú aj najznámejšie svetové ultramaratóny s dĺžkou nad 160 km UTMB (Ultra-Trail du Mont-Blanc) alebo americký Leadville Trail 100. Jeho príbeh je potvrdením toho, že začať s behom nie je neskoro v žiadnom veku.

Linka na knihu: Martinus.sk

Daniel Orálek a Luboš Brabec – Můj dlouhý běh

Daniel Orálek je najlepším českým ultramaratóncom. Na rozdiel od Štefana Karaka bol bežcom aj v mladosti, bol juniorským reprezentantom a rekordérom. No aj jeho príbeh ukazuje, že aj z bežca začínajúceho v školských krúžkoch sa zásluhou pevnej vôle môže prepracovať na ultramaratónsku legendu, ktorá bojuje o najvyššie priečky na ultramaratónoch v púšti Badwater alebo na legendárnom takmer 250 km dlhom Spartathlone. Popisuje preteky plné bolesti a trápenia, tie pocity však dokážu prebiť emócie po dobehnutí, či po triumfoch. Ako píše v jednej z úvodných kapitol:

Když jsem jako kluk začínal, byla mojí první motivací touha zlepšovat se a mít z běhání radost. To mi naštěstí zůstalo až do dneška.“

Daniel Orálek

Linka na knihu: Martinus.sk

Práve radosť z behu by som chcel zdôrazniť, pripomínam to viacerým bežcom, ktorým dávam rady ako behať a ako sa pri behu motivovať. To by malo byť aj vaším mottom.

Linky a tipy na ďalšiu bežeckú literatúru

Peter Cagáň – facebook.com/peter.cagan – facebook.com/behaj.net –  www.strava.com/athletes/4976771

Najbližší diel: Začíname s behom

2 comments

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s