Coros Apex – nový vietor medzi športovými hodinkami

Posted by

V posledných mesiacoch sa na trhu bežeckých hodiniek a  športtesterov začala objavovať americká značka Coros. Keďže ultrabežci zápasia pri výkonoch trvajúcich nad 10 hodín hlavne s výdržou batérie, bol to aj pre mňa jeden z rozhodujúcich faktorov pri výbere. Výdrž nad 30 – 40 hodín pri sekundovom zázname GPS aj s navigáciou sa prednedávnom zdali byť hodnoty z ríše snov. V prípade Coros sa však stali realitou a zároveň hodenou rukavicou pre konkurenciu. Navyše s cenou, za ktorú konkurencia ponúka stredné a nižšie modely.

Vzhľad a batéria

Apex sú strednou triedou spomedzi sortimentu hodiniek Coros. Nad nimi sú v hierarchii Vertix a Apex Pro, nižšou radou pre bežcov sú Pace 2.

Sortiment a porovnanie parametrov hodiniek Coros

Apex sa robia v troch variantoch z hľadiska farieb a dvoch variantoch z hľadiska veľkosti – 46 mm a 42 mm. Voľba je na vás – podľa veľkosti vášho zápästia. Nepatrím k tým, čo majú zápästie extrémne hrubé, skôr naopak. Pri bežných denných činnostiach nosím remienok na piatej, pri behu na štvrtej dierke, čo je v dolnej tretine rozsahu. No ani napriek navonok robustnému vzhľadu hodinky ako záťaž nepôsobia, ich nosenie je príjemné, veľkosť ciferníka oceníte pri pohľadoch na údaje. Ja som si vybral 46 mm Black/Grey, titánová luneta a odolné zafírové sklo z nich robia aj celkom luxusne pôsobiaci doplnok. Treba podotknúť, že tie väčšie majú aj väčšiu batériu a tým aj o niečo dlhšiu výdrž. Pri plnom GPS režime výrobca udáva pri 46 mm výdrž 30 hodín, pri 42 mm 25 hodín. Pri bežnom používaní sa udáva výdrž okolo 30 dní, mne sa pri každodennom používaní v priemere s 2-3 hodinovými GPS aktivitami podarilo vydržať zhruba 2-3 týždne, kým mi hodinky signalizovali pokles batérie na 10 % a nutnosť dobitia. Dobíjanie je pomerne rýchle, aj na nízkom prúde z USB portu do 1 A sa nabili za necelú hodinu. Konektor na nabíjania je na spodnej časti hodín, jeho zasúvanie je trochu tuhé, ale pri činnosti opakujúcej sa 2 krát za mesiac to nie je problém.

Tipy na predĺženie životnosti batérie

Ovládanie

V prípade modelu Apex vsadili Coros na jednoduchosť z hľadiska ovládania. Na všetko si vystačíme s jedným tlačidlom vpravo dolu (back, lap) a jednou otočnou korunkou s funkciou tlačidla (pre pravákov vpravo hore), takže pohyb po menu je veľmi rýchly. Zamykanie voči nechceným dotykom a vypnutiam pomocou korunky sa najprv zdalo byť komplikované, no po pár dňoch som si naň zvykol a oceňujem to, že sú hodinky hlavne počas merania výkonu takmer 100-percentne odolné voči nechceným dotykom a náhodným vypnutiam. Zámok sa dá aj vypnúť. Model Apex nemá dotykový amoled displej, to je však pri športových hodinkách skôr na príťaž a často vedie práve k neželaným posunom v menu. (Vyššie modely majú displej čiastočne dotykový iba v rámci približovania a posúvania v navigácii). Hodinky zatiaľ slovenčinu v rámci menu neponúkajú, no pri tých pár bežných slovách v menu to ako problém nevidím.

Takmer všetky nastavenia sa dejú prostredníctvom mobilnej aplikácie Coros

Plusom je možnosť absolútnej voľnosti pri výbere údajov na displeji pre každý zvolený šport. V sekcii „Workout Data“ je pre každý šport možnosť vybrať si zo šiestich cyklicky sa zobrazujúcich obrazoviek s dvomi, tromi, štyrmi a šiestimi údajmi na obrazovke. Po otestovaní sa mi najlepšie počas aktivity osvedčila obrazovka so štyrmi údajmi. Pri šiestich sú už čísla malé a sú vhodné iba pre statické aktivity, kedy je na pozeranie viac času – napríklad pri cyklistike, ak sú hodinky umiestnené na riadidlách a ideme hore kopcom alebo na trenažéri. Pri špeciálnych typoch cvičení (napr. intervalový tréning v klasickom behu, či navigácia alebo výškový profil v trailovom behu) do cyklu nami zvolených maximálne šiestich obrazoviek pribudnú ešte tieto „špeciálne“ obrazovky, ktoré sa veľmi meniť nedajú, no údaje na nich sú zvolené dobre a v „továrenských“ nastaveniach sa im podarilo vybrať signifikantné údaje. Naďalej sa však dajú v menu aj ostatné obrazovky prostredníctvom korunky cyklicky posúvať.

Ukážky nastavenia údajov na ciferníku pre jednotlivé typy aktivít

Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol na spôsob prepínania aktivít v položke „Multisport“. Spôsob navolenia športov je jednoduchý. No mal som smolu, že som si možnosť prechodov medzi aktivitami pred prvými pretekmi v duatlone nestihol naostro otestovať. Pri rýchlosti činností v depe a zvýšenom adrenalíne som si na pretekoch zle postláčal medzičasy. Krátke stlačenie korunky odštartuje sekciu „Transition“ a až následné dlhšie podržanie korunky odštartuje novú športovú činnosť. Našťastie – po exporte do Stravy sa dala celková aktivita rozdeliť na samostatné športy a nedošlo tak ku skresleniu dát.

Aj titulný ciferník, poradie a typ menu, či poradie aktivít v menu sa dá vybrať prostredníctvom mobilnej Coros aplikácie. Je tu aj možnosť zvoliť si poradie, prípadne skryť športy, ktoré nepoužívate, čo potom robí orientáciu v menu prehľadnejšou.

Aplikácia ponúka import gpx a iných súborov s navigáciou, samotné hodinky dokážu naraz držať v pamäti 10 máp a navigácia výrazne pomáha pri orientácii na pretekoch, či trialoch v neznámom teréne – vrátane výškového profilu trasy. Zvukovou aj obrazovou signalizáciou upozorní na odchýlky od zvolenej trasy a ukazuje aj smer návratu k pôvodnej trase. V navigácii aj výškovom profile sa dajú vďaka otočnej korunke rýchlo orientovať a približovať, či odďaľovať údaje.

Ukážky z menu v mobilnej aplikácii Coros

Meranie pulzu

Hoci je technológia optického merania pulzov priamo na hodinkách stále populárnejšou možnosťou, ja asi nie som reprezentatívnou vzorkou pre tento spôsob merania. Hlavne pri behu v chlade v zimných mesiacoch sa mi dosť mení farba pokožky a tým sú potom údaje o pulzoch skreslené. Väčšinou pri plusových teplotách nenosím rukavice, ruka tak potom ochladne, koža sčervenie a aj pri výklusoch potom hodnoty pulzov skáču do hodnôt blízkym anaeróbnej zóne. (viď obrázok)

Na stránke distribútora Ralpu nájdete aj mnoho užitočných tipov, ako tento spôsob merania pulzov urobiť čo najpresnejší a ako minimalizovať chyby merania, ja som však zostal verný klasike a väčšinu aktivít absolvujem s hrudným pásom a „optiku“ používam iba na monitoring spánku a pri niektorých doplnkových a kompenzačných cvičeniach, kde sa nemení teplota okolia. Hodinky bez problémov spolupracujú s väčšinou hrudných pásov. Podporujú aj protokol ANT+ aj Bluetooth. Ja pri komunikácii s pásom používam ANT+, ktorý je k batérii o niečo šetrnejší a bluetooth mi tak zostáva voľný pre spojenie s mobilným telefónom.

Notifikácie z mobilného telefónu

Napriek tomu, že hodinky dokážu spárovať notifikácie prakticky so všetkými nastaviteľnými mobilnými aplikáciami, nie sú to primárne smart, ale športové hodinky. Ja som si počas tréningov a športových aktivít nechal notifikácie vypnuté, ale je tu možnosť si ich aj zapnúť. Je na vás, koľkými aplikáciami sa necháte „otravovať“ počas tréningu a čo je pre vás podstatné. Dá sa prostredníctvom hodiniek aj  zodvihnúť alebo zrušiť hovor, treba mať však pri sebe mobilný telefón, keďže samotné hodinky reproduktor ani mikrofón nemajú. Pri notifikáciách oceňujem dokonalý prevod znakov aj s diakritikou, čo nebýva u všetkých výrobcov samozrejmosťou.

Nedostatky

Počas pár mesiacov denného používania hodiniek som sa s výraznými nedostatkami prakticky nestretol. Raz sa mi stalo (našťastie po aktivite), že sa mi po nejakej zvláštnej kombinácii tlačidiel rozpixelovala titulná obrazovka ciferníka hodiniek, no pohyb v menu a ďalšie obrazovky išli bez problémov, po reštartovaní hodiniek tak bol problém o pár sekúnd vyriešený.

Mínusom je zatiaľ aj nedotiahnutá funkcia monitoringu spánku, hlavne v prípadoch, keď si treba zdriemnuť alebo pospať aj mimo bežných nočných hodín.

Za slabinu považujem aj prakticky neexistujúce webové rozhranie. To ponúka iba základný zoznam uložených aktivít bez možnosti ich detailného náhľadu. Pri štatistike a analýze sme tak odkázaní iba na mobilnú aplikáciu. Našťastie je export do aplikácie Strava bezproblémový a pár sekúnd po dokončení aktivity a spárovaní s mobilnou aplikáciou je aktivita nahratá na Strave a tam je možnosť podrobnejšej analýzy všetkých ukazovateľov na väčšej obrazovke. Oceňujem hlavne export údajov intervalových tréningov, prípadne hodnôt výkonu. Hoci je Coros v porovnaní s konkurenciou pomerne nová značka, verím, že práve vývoj mobilnej aplikácie a webovej verzie, ktorý už dlhšie sľubujú, sa čoskoro stane skutočnosťou a posunie analýzu tréningových dát na úroveň, ktorú si hodinky zaslúžia. Práve menežment tréningu skupín z pozície trénera zatiaľ chýba a v tomto zaostávajú napríklad za aplikáciou Garmin Connect. Coros sú tak zatiaľ hodinky vhodné skôr pre „osamelých vlkov“, ktorí si tréningy riadia skôr sami – prípadne sú na spojenie s trénermi odkázaní prostredníctvom spomínanej aplikácie Strava.

Zatiaľ som vzhľadom k dlhým dňom nemal možnosť otestovať tréning v plnej nočnej záťaži a hlavne navigáciu po tme. Hodinky síce v nastavenom večernom čase reagujú na tradičný pohyb zdvihnutia a otočenia zápästia a rozsvietia sa na pár sekúnd, no tento model nemá trvalé podsvietenie.

Oceňujem aj promptné reakcie slovenského distribútora Ralpu. Ich personál okamžite reaguje na prípadné nejasnosti, či pomáha odhaliť navonok skryté možnosti hodiniek. Aj na ich stránke sa objavuje mnoho užitočných informácií, ktoré pomáhajú užívateľom naplno využiť potenciál hodiniek.

RALPU – oficiálny autorizovaný predajca značky Coros na Slovensku

Technické špecifikácie

Peter Cagáň – facebook.com/peter.cagan – facebook.com/behaj.net –  www.strava.com/athletes/petercagan

Najbližší diel: Nástrahy letných tréningov – Najbližší test: aplikácia MySASY

One comment

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s