Huawei Watch Fit – malý test fitnes hodiniek

Posted by

Keď som za symbolické euro dostal ako bonus za predĺženie viazanosti u mobilného operátora tieto hodinky, myslel som, že to bude len hračka, ktorú niekomu darujem. Dal som im však šancu a otestoval som ich použiteľnosť z pohľadu bežca. Nenájdete tu kompletný popis a recenziu úplne všetkých funkcií z hľadiska „bežného používateľa“, zameral som sa na praktické využitie pri športovom tréningu.

Základný popis

V prvom momente som nevedel určiť, či sa jedná o fitnes náramok alebo smart hodinky. Rozmery, dizajn a malá hmotnosť majú bližšie k náramku, no funkčnosť je už bližšia k hodinkám. Bluetooth pripojenie s telefónom je bezproblémové. Oceňujem slovenčinu a spoľahlivé vykresľovanie diakritiky pri notifikáciách, dá sa nastaviť prijímanie notifikácii v podstate zo všetkých aplikácií nainštalovaných v telefóne. Samotné hodinky možnosť inštalácie aplikácií neponúkajú, taktiež ani reakciu na notifikácie, či správy – s výnimkou odmietnutia prichádzajúceho hovoru. Všetka komunikácia a nastavenie prostredia (vzhľad ciferníkov) prebieha prostredníctvom aplikácie Zdravie (Health). Okrem dizajnu ciferníka však užívateľ veľký výber vlastných nastavení nemá. Dotykový AMOLED displej je síce komfortným pomocníkom pri rolovaní položiek menu, no pri behu vo vlhku (napríklad pod spoteným rukávom) dokázal samovoľne posunúť položky menu a aj zastaviť aktivitu. Tí, čo behajú s mobilom a hudbou, ocenia možnosť posúvať pesničky, či pridávať hlasitosť so spárovaným hudobným prehrávačom v mobile, keďže hodinky import a púšťanie hudby nepodporujú. Hodinky sú vodotesné, bez ujmy zniesli spotené rukávy, dážď, aj pár minútové otužovanie v priehrade s teplotou vody blízkou bodu mrazu.

Plusom je výborná výdrž batérie. Výrobca udáva 10 dní, pri bežnom používaní (v priemere 2 hodiny športových aktivity denne) vydržali približne týždeň. Batéria sa však dobíja veľmi rýchlo – z 20 na 100% to trvá okolo 15-20 minút.

Ukážky menu z aplikácie Zdravie

GPS

Tým, že majú hodinky samostatný GPS modul, vykazujú vďaka takmer priamemu výhľadu na oblohu so satelitmi dobrú presnosť. Vykresľovanie mapiek bolo spoľahlivé a aj dĺžka trasy bola pomerne presne zaznamenaná. Napríklad pri 20-kilometrovej trailovej trase sa údaje oproti iným meraniam na overených zariadeniach líšili približne o 100 metrov, hodinky vždy namerali o kúsok viac, to je však z hľadiska percent zanedbateľná hodnota.  Väčšia nepresnosť vznikla pri krúžení na okruhu s ostrejšími zákrutami, tam mi na 5-kilometrovom behu s desiatimi okruhmi na parkovisku síce 5 kilometrov ukázalo, ale pri následnom exporte gpx súboru do Stravy z nich zmizlo po prepočte súradníc asi 100 metrov.

Meranie pulzu

Samotné hodinky majú optický snímač pulzu, čo býva kameň úrazu pri testeroch a hodinkách aj pri produktoch renomovanejších výrobcov (o tepových frekvenciách pri behu viac v tomto článku). V ideálnych podmienkach – hlavne v interiéri a pri vonkajšej teplote, ktorá sa nepohybuje v extrémoch, je meranie takmer identické s hrudným pásom. Vyžaduje si však utiahnutie remienka hodiniek takmer až na hranicu znesiteľnosti a komfortu. Horšie je to však vtedy, ak sa pri vonkajšom behu v chlade bez rukavíc ruky schladia a koža sčervená. Tam mi aj pri výkluse z kopca pri pulzoch okolo 130 skočili hodnoty na 158-161 a držali sa tam pekných pár minút, až kým sa ruka neprekrvila a nezahriala na “normálne“ hodnoty.

Extrém však vidno aj na obrázku so záznamami zo svižného 5-kilometrového testovacieho behu v zónach Z3 a Z4 pri teplote okolo 15 °C. Vľavo záznam z optiky z hodiniek, ktorá sa „normalizovala“ až v druhej polovici behu, vpravo záznam z hrudného pásu spárovaného s mobilnou aplikáciou MapMyRun.

5-kilometrový tempový stupňovaný beh
vľavo pulzy snímané optickým snímač Huawei Watch Fit na zápästí, vpravo snímané hrudným pásom

Na tomto príklade vidno, že použitie optického merania tepovej frekvencie je na lacnejších typoch hodiniek nespoľahlivé a nedá sa naň pri tréningoch spoliehať. Pri väčšine tréningov síce hodinky vyhodnocovali pulzy bez anomálií, no ak k ním nemáte dôveru, ťažko je potom podľa nich viesť a analyzovať tréningy. Samotné hodinky sa s hrudným pásom spárovať nedajú, dajú sa spárovať prostredníctvom trackera  aplikácie Zdravie, no toto párovanie nie je pri nepodporovaných typoch hrudných pásov bezproblémové a vyžaduje si dosť veľkú dávku trpezlivosti, kým sa telefón s pásom „dohodnú“.

Naopak – meranie pulzov “optikou” cez deň, v noci a monitoring spánku sú na dostatočnej úrovni a hodnoty z nich sa dajú považovať za dôveryhodné. Plusom je aj monitoring saturácie krvi kyslíkom (SpO2) a nahrádza nám funkciu bežných Oxymetrov. Samotné meranie si však tiež vyžaduje veľkú dávku pokoja a trpezlivosti, vydržať s rukou bez pohybu si vyžaduje jej zafixovanie na pevnú podložku, pri najmenšom pohybe ruky sa minútové meranie reštartuje.

Rozhranie a zdieľanie dát

Huawei si eviduje dáta prostredníctvom spomínanej mobilnej aplikácie Zdravie, ktorá nám vyhodnocuje všetky údaje o cvičeniach, spánku, krvi. Pri behu je zaujímavou štatistikou vyhodnocovanie kadencie – nepoznám algoritmus jej výpočtu, no hodnoty sa zdajú byť verné. Dá sa nastaviť aj vyhodnocovanie tréningov pomocou piatich tepových zón s možnosťou výberu nastavení prostredníctvom maximálneho tepu alebo pulzovej rezervy. Mínusom je absencia webového rozhrania, kde by sa dala robiť presnejšia a podrobnejšia analýza tréningov a export záznamov a taktiež nemožnosť priameho spárovania so známejšími sociálnymi sieťami – napr. Strava. To sa však dá obísť pomocou pomerne spoľahlivej aplikácie Health Sync, ktorá po nastavení vyexportuje záznam na Stravu rádovo v sekundách až minútach – podľa dĺžky aktivity. Strava si však robí svoj prepočet trás na základe súradníc, preto vám nejaké drobné metre z nameraných trás „zmiznú“.

Kurzy a plány behania

Hodinky ponúkajú v rámci preddefinovaných aktivít aj kurzy a cvičebné programy. No tým, že sa nedajú editovať ani importovať, tieto funkcie – a  v podstate aj hodinky ako celok sú tým vopred odsúdené na použitie iba pre začiatočníkov, ktorým môžu pomôcť s prvými bežeckými tréningami. Pestrý je aj výber ďalších športov v trackeri hodiniek, pri väčšine aktivít sa dá nastaviť upozorňovanie na medzičasy, prekročenie dolnej a hornej hranice tepovej zóny, či časové intervaly. Počas aktivít sú vyblokované všetky upozornenia z aplíkácií z mobilného telefónu – s výnimkou notifikácie prichádzajúceho hovoru. Mínusom je aj niekedy tažkopádne a lenivé oživovanie zhasnutého displeja gestom pohybu ruky pri aktivite.

Záver

V cenovej relácii okolo 80 € ponúkajú tieto hodinky slušný komfort pre bežeckých začiatočníkov a tých, čo sa behu venujú rekreačne.

Výkonnostní bežci určite siahnu radšej po špecializovaných drahších hodinkách. Funkcie dennej tepovej frekvencie a monitoringu zdravia sú však spoľahlivé a z tohto hľadiska môžu byť hodinky pri dobrej evidencii a analýze hodnôt aj príručným strážnikom vášho zdravia a kondície.

Stránka výrobcu s informáciami o hodinkách Huawei Watch Fit

Peter Cagáň – facebook.com/peter.cagan – facebook.com/behaj.net –  www.strava.com/athletes/petercagan

Najbližší diel: Regenerácia – Najbližšie testy: Hodinky Coros Apex + aplikácia MySASY

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s