5 – Socializácia a vzájomná motivácia

Posted by

Beh je individuálnym športom, nikto za vás vašu trasu neodbehne. Musíte sa vždy spoľahnúť na seba, svoje sily a svoju vôľu. No socializácia a porovnávanie s kamarátmi, či súpermi vždy pomôže – nielen pri motivácii, ale aj pri posúvaní vašich mét a hraníc.

Sparring partner

Najideálnejším variantom socializácie je nájsť si bežeckého partnera vo svojom okolí. Nie každý má to šťastie natrafiť na spriaznenú dušu na približne rovnakej výkonnostnej úrovni, či zladiť voľný čas oboch strán. No ak sa vám to podarí, občasné (či pravidelné) spoločné tréningy vás môžu posunúť o kúsok ďalej. Z dohody o najbližšom čase tréningu sa ťažšie cúva, takže lenivosť a pohodlnosť majú o súpera navyše. Čas vám rýchlejšie ubehne, občas môžete prehodiť slovo a vymeniť si skúsenosti, no všetky tréningy, či spoločné výbehy neberte len ako príležitosť na konverzáciu, občas sa správajte k sebe aj ako súperi a dajte si pár súťažných úsekov. Vtedy zbadáte, kde sú vaše rezervy a či sa posúvate vpred.

Aj keď som spomínal, že v behu ťahá a bojuje každý za seba, osobitnou kapitolou sú súťaže a výzvy, kde súťažia dvojice, štafety a tímy. Ak sa vám podarí dať dokopy so spriaznenými dušami, či vytvoriť dobrú partiu, boj za druhých dodá vašim výkonom extra motiváciu a v snahe nesklamať parťákov dokážete v sebe objaviť skryté rezervy.

Sociálne siete

Nielen v terajšej dobe lockdownov, ale aj pár rokov dozadu s nástupom inteligentných telefónov a sociálnych sietí sa socializácia bežcov výrazne posunula aj do roviny virtuálnej. Je tak ľahšie nájsť si svoj okruh parťákov prostredníctvom napríklad facebookových bežeckých skupín alebo stránok. Môžete si vymieňať poznatky, skúsenosti, pochváliť sa svojim progresom a vzájomne motivovať. Spojiť sa na diaľku môžete aj prostredníctvom športovo zameraných sociálnych sietí spojených s aplikáciami (napr. Strava). Tam nájdete tréningové a pretekové záznamy nielen kamarátov z okolia, ale aj mnohých profesionálnych športovcov. Môže vás to motivovať k výkonom, ktoré dosahujú vaši kamaráti, môžete si porovnať svoje časy na tých istých úsekoch (segmentoch), vidíte svoj progres, či stagnáciu. V čase lockdownov a zákazov konania hromadných podujatí boli virtuálne preteky a výzvy jednou z mála možností, ako si zmerať a porovnať sily a k bežným tréningom pridali trochu adrenalínu a extra motivácie, ktorú vám dodávajú práve reálne preteky. Virtuálne preteky alebo výzvy stále nájdete napr. na stránkach Runiary, Virtual Run

Preteky

Žiadna sociálna sieť ani virtuálne preteky či výzvy nenahradia reálne preteky a pocity, ktoré pri nich zažívate. Adrenalín sa stupňuje už od samotného prihlásenia. Pár mesiacov alebo týždňov máte pred sebou métu v podobe pretekovej trasy (je jedno, či je 5, 10, 42 alebo 100 kilometrová) a smerujete k tomu vaše tréningy a motiváciu. Vždy je to pre vás výzva – bez ohľadu na to, či máte ambíciu preteky vyhrať, poraziť nejakých súperov, zlepšiť si osobný rekord, alebo aspoň dokončiť. Nech idete na preteky s hocijakými ambíciami, vždy popri súboji so svojou hlavou a svojou kondíciou vidíte vedľa seba aj súperov. Vždy sa budete chcieť dotiahnuť na skupinku pred vami, či ešte jedného súpera predbehnúť. Adrenalín a ďalšie sily vám dodávajú aj kamaráti a diváci stojaci a povzbudzujúci popri trati a pocit, keď sa blížite do cieľovej rovinky je neopísateľný. Ak sa vám podarí ho navyše okoreniť nejakou medailou, pódiom, či osobným rekordom, tak máte zážitok, z ktorého energia vás ženie vpred za ďalším tréningom. Ale netreba vešať hlavu ani po neúspechoch. Mňa práve nepodarené preteky vždy prinútili zamyslieť sa, kde som urobil chyby a po analýze ma nakopli k efektívnejším tréningom, či lepšej taktike.

Treba však mať pri pretekoch zapnutú aj pomyselnú brzdu. Ak nemáte dostatok pretekových skúseností a odhad pre tempo, ľahko sa vám stane, že nabudený atmosférou a súpermi v eufórii tempo na začiatku prepálite a od polovice pôjdete ako „so zavareným motorom“ a bude sa cez vás valiť lavína iných bežcov. Z hľadiska psychiky je preto lepšie radšej začať pomalšie a byť v druhej polovici súčasťou tej lavíny, ktorá zberá tie „zavarené motory“. Možno vám potom ostanú aj sily pre cieľový finiš.

Okrem adrenalínu a euforických pocitov po dobehu však majú bežecké preteky aj ďalší rozmer. Dostanete sa do komunity pozitívne naladených ľudí. Medzi bežcami ťažko nájdete takých, čo vám závidia alebo neprajú. Vznikajú tam silné kamarátske putá a okrem úsekov medzi štartom a cieľom zabúdate, že ste súperi. Tak treba dúfať, že sa po zákazoch a lockdownoch znova otvoria dvere aj pre to, kvôli čomu mnohí z vás trénujú a na čo sa tešia.

Behajte, trénujte a hľadajte nielen nové výzvy, ale aj nových priateľov.

Peter Cagáň – www.facebook.com/peter.cagan/ www.strava.com/athletes/4976771

Najbližší diel: Rozhovor o OCR/Spartan Race so Simonou Hudokovou

foto: pexels.com

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s