Aké hodinky používajú slovenskí a českí bežci?

Posted by

Stopky a hodinky k bežcom patria od nepamäti, no aj medzi bežcami nájdeme viacero táborov – jeden preferuje beh podľa pocitov bez zaťažovania sa údajmi, druhý analyzuje pomocou techniky každý svoj krok a úder srdca. Aj vývoj technológií ovplyvňuje pomôcky, ktoré nosia výkonnostní a rekreační bežci na svojom zápästí. Hoci technológie merania pulzu srdcalokalizácie GPS sú o niečo staršie, masovo sa športtestery dostali medzi športovcov v 90. rokoch minulého storočia a náramkové GPS hodinky približne pred desiatimi rokmi a v kombinácii so smart telefónmi sa stali súčasťou našich športových aktivít.

Niekoľkých slovenských a českých bežcov a multišportových atlétov som sa prostredníctvom ankety spýtal na ich dojmy a skúsenosti so športovými hodinkami, ktoré používajú pri tréningoch a pretekoch.

Do ankety sa zapojili: Gabriel Švajda, Silvia Valová, Marek Vojník, Petra Fašungová, Renáta Klčová, Simona Hudoková, Petr Vabroušek, Daniel Orálek, Marián Priadka, Patrik Hrotek, Štefan Karak, Miloš Ronin a Michal Ivančo. Zodpovedali na tieto otázky:

1. Aké hodinky/športtester na beh momentálne používaš?

2. Aké sú podľa teba ich najväčšie výhody?

3. Čo by si na nich vylepšil(a)?

4. Ak by si si mohol(mohla) vybrať značku/model, ktoré by boli tvoje ideálne hodinky na beh?

Gabriel Švajda

bežec na dlhé trate, tréner, Majster Slovenska v maratóne 2015 a víťaz Wings for Life World Run na Slovensku 2016 (videoblog)

Momentálne používam Garmin Forerunner 945. Mal som ich ako prvý na Slovensku a som spokojný.

Úprimne poviem – má to toľko funkcií, ale nevyužívam ich všetky. Keďže som zo starej školy, mne stačí tempo a tempo kola. Nahadzujem si tam aj intervalové behy. Mne by postačil aj základný model, nie som v tomto náročný.

Určite by som odporúčal hodinky, ktoré merajú presne – Garminy sú top v tomto, takže určite Garminy. Napríklad moja Janka používa 245 ky a je spokojná… Aj tak by mal človek vedieť už prirodzene, aké tempo ide.  Výhoda Garminov je ešte to, že všetkých mojich zverencov kontrolujem cez Garmin Connect a je to prehľadné.

Na trhu je veľa značiek, ale odporúčal by som klasiku – Garmin, Coros, Polar, Suunto. Čínske značky ako Xiaomi atď… sú len atrapy.

Silvia Valová

bežkyňa, Majsterka Slovenska na 10 km na ceste aj na dráhe, momentálne čakajúca prírastok v rodine  (rozhovor)

Garmin Fenix 6s plus

Majú možnosť výberu aj iných aktivít ako len beh. Garmin má asi najprepracovanejšiu aplikáciu (Garmin Connect), či super výstupy z aktivity, tréningový stav, poprípade v mojom momentálnom stave sa tam dá sledovať aj tehotenstvo. Myslím si, že majú ešte veľmi veľa výhod.

Mam ich druhý rok a už cítiť stav batérie, ale to by bolo asi pri každom zariadení. Takže nič by som na nich nevylepšila.

Tieto isté len novší model, inú značku by som nechcela.

Marek Vojník

Tréner bežcov a triatlonistov (AK ZVP Lučatín, Trian ŠK UMB Banská Bystrica) (rozhovor behaj.net)

Celá naša skupina používa hodinky Garmin. Metriky, ktoré má Garmin sú dosť výpovedné, majú všetko, čo potrebujeme, hlavne červený hrudný pás má zaujímavé metriky.

Mne ako trénerovi chýba, aby som si vedel dať uzavretú skupinu, ktorú vidím iba ja a nikto v skupine, kto je tam. Napr. v Garmin Connect mám 100 ľudí, ale trénujem 20, a tých 20 som chcel mať samostatne, aby sa mi nemiešali s ďalšími osemdesiatimi, ktorí tam denne aktualizujú aktivity a ja sa musím preklikávať k svojim. Super, že v aktivitách je smajlík, ako sa športovec cíti, ja by som tam dal stupnicu 1-10 a tým už viem určiť, ako sa cítil… Metriky ako oscilácia, dĺžka kroku atď… sú super.

Nevýhodou je, že niektorí športovci sa riadia pulzom z ruky, ktorý vôbec nie je presný v aktivite, skôr je využiteľný na meranie denného a nočného pulzu, ktorý aj využívam.

Petra Fašungová

Trénerka, bežkyňa, bývalá duatlonistka, Majsterka sveta a Európy v duatlone do 23 rokov, 5. miesto na MS a 3. miesto na ME v duatlone medzi elite – ženami (rozhovor)

Po vyskúšaní viacerých značiek jednoznačne Garmin

Garmin connect je super apka a vyhodnotenie záznamu, vyber políčok ktoré chcem mat na screene,  pekný dizajn a pokiaľ kupuješ v autorizovanom obchode, tak super servis

Vylepšila by som…. priznám sa, že ma nič nenapadá

Garmin Forerunner od modelu 245 vyššie

Renáta Klčová

bežkyňa špecializujúca sa hlavne na horské a trailové behy, bývalá duatlonistka(bežecký profil)

Garmin Forerunner 920XT – 5 rokov a dúfam, že vydržia ešte aspoň rok – dva

Výhody: ľahké, výdrž baterky (aj po 5 rokoch a v zime), prehľadný štvorcový displej, možnosť vytvárania tréningov, navigácia, metriky (s HRM pásom)

Keď odídu, kúpim zrejme Garmin FR 945

Simona Hudoková

Majsterka sveta a Európy v Spartan Race vo vekovej kategórii 25-29 rokov (rozhovor – behaj.net)

Aktuálne využívam hodinky Garmin Fénix 5S  Sapphire

Výhody neviem porovnať so žiadnymi inými – nakoľko to boli moje prvé, ale určíte aplikácia Connect ku Garminu, kde si viem navoliť intervaly, cvičenia, taktiež si viem zapínať upozornenia na tempo, čas, kadenciu, na výber niekoľko druhov športu – zvlášť beh na cestu, na hory, určite výdrž batérie a rýchlo som sa s nimi naučila pracovať, nepoškriabateľné sklíčko.

Nevylepšila by som asi nič, maximálne lepšiu ostrosť a farebnosť na displeji, ale to je minimálny detail.

Určite by som sa rozhodovala medzi Garmin a Suunto z novších modelov, ale keďže ja mam tenkú ruku, ideálne sú práve moje (rada S), lebo ciferník je menší. Inak sú mi aj zbytočné novšie modely, pretože už tie navyše veci by som asi nedokázala využívať.

Petr Vabroušek

profesionálny český triatlonista, ultrabežec a účastník mnohých extrémnych pretekov. (Zoznam jeho úspechov na webe: petrvabrousek.cz).

Garmin Forerunner 945

Univerzálnost – umí vše, co potřebuji.

Nic, jsou dokonalé.

Tyto

Daniel Orálek

najlepší český ultramaratónec a prvý Čech, ktorý sa zúčastnil a úspešne dokončil Badwater Ultramarathon v americkom Údolí smrti – 217 km na najteplejšom mieste planéty, či 246-kilometrový grécky Spartathlon. Web: www.ultradao.cz

Garmin Forerunner 945

Jsou lehké, dost vydrží a měří všechno, na co si vzpomenu.

Vylepšil bych výdrž.

Aktuálně nemám žádný model, který bych vyhlédl jako ideální.

Marián Priadka

popredný slovenský ultrabežec, víťaz Štefánik Trail, víťaz ultra pretekov K-24 v Slovinsku, v Sierra Nevade a mnohých ďalších   (rozhovor z roku 2020)

Momentálne mám hodinky Suunto 9.

Výhoda je, že sa rýchlo načítajú a majú dlhú výdrž batérie. Predtým som mal dvoje hodinky od Garmin, ale Suunto 9 mi vyhovujú viac, aj keď som si chvíľu zvykal na ovládanie. Teraz som s nimi spokojný a zatiaľ by som nemenil za iný model.

Patrik Hrotek

popredný slovenský ultrabežec, mnohonásobný víťaz Ultralanovky pre Plamienok a mnohých ultra behov na Slovensku  (rozhovor z roku 2016)

Používam hodinky Suunto Ambit 3 Run.

Sú to moje prvé hodinky, tak sa mi ťažko posudzuje. Ovládanie je fajn na laika ako ja. Jednoduchosť mám rád. Presnosť = výdrž som spokojný a nevadí mi, keď občas musím dobiť počas behu, pretože káblik ide z boku a nezavadzia mi ani popri hýbaní.

Nevýhody? Hlavne podpora a dosť haprujúca aplikácia Suunto, či SuuntoLink. Nekonečné problémy. Hodinky používam už iba na orientáciu v teréne, prestal som používať Stravu a podobne.

Najviac odporúčania som dostal na značky Coros a Garmin. No je to v štádiu riešenia, výhodných hodiniek pre mňa a cenový zlatý stred.

Štefan Karak

ultrabežec, absolvent najznámejších svetových ultra pretekov – UTMB (Ultra-Trail du Mont-Blanc) a Leadvile Trail 100, rekordér v počte výbehov na Vtáčnik za 24 aj 48 hodín  (kniha)

Mám hodinky Garmin Fénix 5S Plus, ale takmer ich nepoužívam.

Neviem, čo je ich najväčšia výhoda.

Kupoval som ich kvôli tomu, aby ma navigovali na ultra trati, keď v týchto časoch si usporiadatelia zľahčujú svoje povinnosti a trať nedostatočne označia. Bol som však sklamaný, lebo hodinky pri nastavenom úspornom režime vydržali iba 5,5 hodiny! Keďže ultra preteky trvajú pre mňa 20 a viac hodín, je čas 5,5 hodiny otrasne málo. Keď ich chcem použiť, musel som kúpiť power bank na dobíjanie a vláčiť ho so sebou. V čase, keď sa hodinky dobíjajú, je problém spoľahlivej navigácie a strata drahocenného času. Takže som sklamaný a keďže sa teraz takmer nepreteká, nepoužívam ich.

Tep si dokážem takmer presne odhadnúť, všetky tréningové trasy veľmi dobre poznám, takže nemusím merať vzdialenosť, prevýšenie, ani čas – ten si zmeriam ako rozdiel časov v cieli a na štarte. Vlastne okrem navigácie, ktorá je otázna, keďže baterka dlho nevydrží, sú pre mňa takéto (ale aj iné) hodinky zbytočnosťou a nepotrebujem si ruku na zápästí zaťažovať niečím, čo nepotrebujem.

Miloš Ronin Jakubčiak

dlhoročný bežec (bežecký profil)

Používam Garmin Fénix 5X

Keďže som iné hodiny nemal neviem posúdiť výhody a nevýhody.

Rovnako neviem, čo by som na nich vylepšil, pretože mi vyhovujú také aké sú.

A vybral by som si Garmin F6, ak by som mohol.

Michal Ivančo

Popredný slovenský duatlonista a triatlonista – momentálne v kategórii nad 50 rokov, posledných 5 rokov sa venuje aj Ironmanu, Majster sveta a Európy v canicrosse a skijöringu (psie záprahy s behom a behom na lyžiach), facebook: www.facebook.com/miso.ivanco

Momentálne používam Garmin Forerunner 945 + mám dva hrudné pásy – klasický a Garmin HRM.

Keďže Garmin už používam dlhšie, som zvyknutý na ich aplikáciu, ktorá mi vyhovuje – ako aj všetky dostupné informácie, ktoré aplikácia Garmin Connect ponúka. Keďže sme športová rodina, používame viacej Garmin modelov.

Určite by som vylepšil vydrž batérie, ktorá síce postačuje na Ironman, no v prípade účasti na dlhšom podujatí (ultramaratóne) by som zvažoval inú značku hodiniek. V poslednej dobe ma zaujala značka COROS, ktorá s výdržou batérie predbehla celú konkurenciu.

Určite by som odporučil modely Garmin od Forerunner 245 hore, ktoré už majú dostatok informácií aj pre začínajúceho bežca.

Peter Cagáň – facebook.com/peter.cagan – facebook.com/behaj.net –  www.strava.com/athletes/petercagan

Najbližší diel: Najčastejšie bežecké zranenia – Najbližší test: Hodinky Coros Apex, aplikácia MySASY

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s